Co nakładać na rzęsy, żeby były długie i gęste?

Nie każdemu dane jest mieć długie i gęste rzęsy. Jest jednak kilka sposób na to, żeby podkręcić trochę to, co dała nam natura. Co nakładać na rzęsy, żeby tę pożądaną długość i gęstość uzyskać? Czas się tego dowiedzieć.

Pielęgnacyjne wyzwania to coś, z czym zmaga się każdy z nas. Nie tylko w kwestii włosów, skóry ciała czy twarzy, ale również… rzęs! Prawda jest taka, że chcielibyśmy mieć długie i gęste rzęsy, ale nie do końca wiemy, co można z nimi zrobić poza nałożeniem maskary.

Czego potrzebują rzęsy?

Rzęsy potrzebują właściwie tego samego, co nasze włosy, ponieważ są ich mniejszą wersją. Również mają cebulki, są ukorzenione w skórze, zbudowane z keratynowych łusek i dość wymagające. Potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, żeby rosnąć mocne, długie i gęste. Oczywiście tę pielęgnację trzeba im zapewnić, bo ich rola jest naprawdę ogromna. Nie tylko spełniają funkcje estetyczne, ale są też naturalną barierą chroniącą nasze oczy np. przed kurzem czy maleńkimi owadami, które mogłyby do nich wpaść.

Pielęgnacja rzęs krok po kroku

Pielęgnować rzęsy można wiele sposobów, ale nie każdy jest odpowiednio skuteczny. Warto wiedzieć, jak dbać o rzęsy i czego potrzebują. Listę można zamknąć właściwie w czterech ważnych punktach.

 1. Nawilżanie – pierwszy krok to dostarczenie rzęsom niezbędnego nawilżenia, dzięki któremu będą elastyczne, pełne blasku i jedwabiście gładkie.
 2. Odżywianie – w następnym kroku musimy dostarczyć im zestaw witamin i minerałów, których potrzebują, aby regenerować się i wzrastać.
 3. Stymulacja – trzecim krokiem jest pobudzenie cebulek rzęs do efektywniejszej pracy i przyspieszanie wzrostu, co można uzyskać m.in. odżywkami.
 4. Ochrona – na koniec zostaje ochrona rzęs, czyli zapobiegnięcie utracie dostarczonych składników i nawilżenia, czy ograniczenie niszczenia rzęs.

Co stosować na rzęsy?

Aby były mieć mocne, grube, gęste, długie i po prostu piękne rzęsy, możemy zastosować kilka różnych produktów. Jeśli myślisz, że kosmetyk odpowiedni dla rzęs to tylko maskara, jesteś w błędzie!

 • Odżywka do rzęs
  Numer jeden wśród kosmetyków do stosowania na rzęsy to oczywiście odżywka do rzęs. Dobrze skomponowane, naturalne i lekkie serum skutecznie przyspiesza wzrost rzęs i dba o ich prawidłowy wzrost. Warto wybrać taką odżywkę, która ma dobre opinie i potwierdzone działanie, bo produktów tego typu jest bardzo dużo i łatwo o zakup bubla, którego efekty nie będą satysfakcjonujące.
 • Olejek rycynowy na rzęsy
  Naturalnym zamiennikiem odżywki do rzęs jest znany i ceniony od wieków olej rycynowy. Jego również można stosować codziennie, aby przyspieszyć wzrost rzęs, wzmocnić je i zagęścić. Jako że jego formuła jest jednak gęstsza i oleista, potrzebujemy do tego szczoteczki po zużytej maskarze.
 • Wazelina na rzęsy
  Podobne efekty daje wazelina kosmetyczna, która nakładana na rzęsy zapewnia im piękny blask, gładkość i elastyczność. Przede wszystkim jest to substancja, która chroni włoski przed utratą nawilżenia, ale sprawdzi się też jako kosmetyk wzmacniający i upiększający.
 • Maść witaminowa na rzęsy
  Dość ciekawą opcją jest też nakładanie na rzęsy maści witaminowej, którą kupimy w każdej aptece. Ma to swoje uzasadnienie, bo nasze rzęsy potrzebują do wzrostu zestawu witamin, które właśnie w takiej maści można znaleźć. Warto jednak pamiętać, aby produkty lecznicze stosować w okolicy oczu ostrożnie i w niewielkich ilościach, bo nie są one przystosowane do pielęgnacji rzęs.
 • Maskara pielęgnująca
  Na koniec maskara, którą również można stosować do wzmacniania rzęs i przyspieszania ich wzrost. Nie każdy tusz do rzęs ma oczywiście takie właściwości, więc warto dokładnie sprawdzać skład maskary przed zakupem. Dobrze, jeśli jest wzbogacona o dodatkowe składniki m.in. witaminy, ekstrakty roślinne, olejki.